TERMODINAMIK GÜNES ENERJISI

    Bir günes termik santral, ya da günes enerjisi santrali konsantre günes termal bileseni yararlanarak elektrik üreten bir bitkidir. Onun süreci buhar türbinleri ve jeneratörler kullanimi ile elektrik enerjisine çeviren termal enerji dönüsümü saglayan bir termodinamik süreç ilavesi ile, günes isitma sistemleri çok benzer.

   Günes enerjisi ve günes ayiran kendine özgü karakteristigi olarak depolama tanki içindeki isi yigilmasi ile, gece olarak ya da olumsuz bir hava kosullarina halinde günes isinlarinin yoklugunda enerji üretebilir. Orada bir ben enerjiyi yakalamak için aldiklari sekline bagli olarak bir baska farkli günes enerjisi sistemleri dört tip, ama sürecin degismeden kalir.Parabolik günes kollektörleri, parabolik, dairesel kule ya da merkezi alici sistemler ve lineer Fresnel toplayicilari vardir.
   Günes isinlarinin uptake bir alici içinde, ya da yangin parabolide, veya içbükey diskin Odak noktasi, ya da bir kule veya günes alani boyunca sabit bir odak noktasi yerde yansitir yansitma aynasi ile gerçeklesir.Alicisi, bir sivi içinde yerlestirildigi durumlarda göre, açiklanan, sivi perdesi belirtti hassas oldugu bilesik veya belirli bir sivi veya su veya basitçe degistirici isitmak için günes isinlarinin isi tasir erimis tuzlari, bir karisimindanalternatör ile elektrik üretmek buhar türbinleri, çalistirmak için kullanilan buhar içine sivi döner bir kazan ile.

Copyright ©2012 Studio Memar srl Via J. da Corte 45/b | 35028 Piove di Sacco Italy | Tel.+39 049 97 03 369 | Fax+39. 049.97.11.810