GÜNES ENERJISI

    Termal günes enerjisi sicak su, günes enerjisi üreten veya elektrik, solar termal enerji üretmek için izin veren özel bir sivi isitmak için günes isi kullanmaktir.

   Günes enerjisi veya günes kollektörleri, daha dogrusu panelleri son kullanim için sicak su üretmek için günes enerjisini yakalamak için izin cihazlardir.Günes toplayicilari isi günes tutucu gelen ile, isi, bir isi degistirici, su vasitasi ile, emilen aktarmak için izin verir, belirli bir sivi içlerinde ile, günes modüllerinin, veya silindirik tüp yeniligi yana bir depolama tanki içinde bulunan ve böylece isitilmasi.En yaygin kollektör uçak, solar modül, ama simdi de daha etkili gibi görünmektedir vakum tüpleri kullanirsiniz.
Bunlar günes enerjisi degiskenlik nedeniyle normal bir isitma yerini gibi günes kolektörü entegrasyonu seklinde degil, çevre isitilmasi için kullanilan iki, ya da olabilir, ya da ev içi kullanim için sicak suyun üretimi için ya da endüstrisi.

Solar termal sistemler üç kategoriye ayrilabilir:

- Düsük sicakliklarda 120° C kadar ulasabilecek ;
- Orta sicakliklarda, 500° C kadar sicaklik alabilirsiniz ;
- Yüksek sicakliklarda, onlar 1000° C kadar sicaklik  alabilirsiniz;

Bir günes enerjisi sisteminin temel bilesenleri :

Günesten yayilan isinlarin sicakligini yakalamak için günes kollektörleri, günes modülleri çok görünümün estetik noktasi, ya da silindirik tüpler günes panelleri gibi düz seklinde olabilir. Bunlar:

- Siesiz günes panelleri,
- Günes panelleri sicak su, cam,
- Havali günes
- Entegre hazneli Panelleri
- Solar termal vakum

isi degistirici:
   Kirlenmis edilmeden günes toplayicilari tarafindan yakalanan enerjisi su iletmek için, serpentin bir formdadir;
sivi depolama tanki: bu akiskan tarafindan isitilan su içeren bir tanka içindedir.

Sicak suyun üretimi için paneller üç tip da vardir:

Dogal sirkülasyon: Bu tür sivi su kendisidir. Bu günes paneli içinde bulunan ve bir depoda kongre tarafindan günes isinlari tuz ile isitilan, kazan denir. Isitilmis su nedenle hane dagitilir, açik devre disi tüketilir akisi ile degistirilir su olarak tarif edilir.
Zorla dolasimi: Söz konusu tesisin bir günes paneli, sivi tarafindan toplanan isi ulasmasini saglayan baglanti borulari ve sirkülasyon adli bir pompa ile depolama tanki, kazan, içinde yerlestirilen bir bobin olusur bobin.
Buna ek olarak, sistem sicakliklar ve kiti diger bilesenlerin bir kontrol tarafindan, ani ve su çekiç kaçinarak devresinin basinç varyasyonlari içeren bir islevi yerine bir genlesme, olusan edilmelidir.

bosalma: bu tip devridaim ile çok benzer, tek fark, bitki dolduruldu ve daha sonra sadece gerekli oldugunda ya da mümkün kullanilir olmasidir.
Bu, istenen sicakligina ulasincaya bitki bostur, veya günes isiginin yoklugunda bitki dolu oldugunda ve bu günes kolektörü sayisinda artisa neden olur.


Copyright ©2012 Studio Memar srl Via J. da Corte 45/b | 35028 Piove di Sacco Italy | Tel.+39 049 97 03 369 | Fax+39. 049.97.11.810