Jeotermal Energisi

(jeo-yer, termal-isi anlamina gelir) yerkabugunun çesitli derinliklerinde birikmis isinin olusturdugu, kimyasallar içeren sicak su, buhar ve gazlardir. jeotermal enerji de bu jeotermal kaynaklardan ve bunlarin olusturdugu enerjiden dogrudan veya dolayli yollardan faydalanmayi kapsamaktadir. Jeotermal enerji yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yesil bir enerji türüdür.
Yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez bir enerji kaynagi olmasi; temiz ve çevre dostu olmasi; yanma teknolojisi kullanilmadigi için sifira yakin emisyona sebebiyet vermesi; konutlarda, tarimda, endüstride, sera isitmasinda ve benzeri alanlarda çok amaçli isitma uygulamalari için ideal sartlar sunmasi; rüzgar, yagmur, günes gibi meteoroloji sartlarindan bagimsiz olmasi; kullanima hazir niteligi; fosil enerji veya diger enerji kaynaklarina göre çok daha ucuz olmasi; arama kuyularinin dogrudan üretim tesislerine ve bazen de reenjeksiyon alanlarina dönüstürülebilmesi; yangin, patlana, zehirleme gibi risk faktörleri tasimadigindan güvenilir olmasi; % 95'in üzerinde verimlilik saglamasi; diger enerji türleri üretiminin (hidroelektrik, günes, rüzgar, fosil enerji) aksine tesis alani ihtiyacinin asgari düzeylerde kalmasi; yerel niteligi nedeniyle ithalinin ve ihracinin uluslararasi konjonktür, krizler, savaslar gibi faktörlerden etkilenmemesi; konutlara fuel-oil, mazot, kömür, odun tasinmasi gibi problematikler içermedigi için yerlesim alanlarinda kullaniminin rahatligi; gibi nedenlerle büyük avantajlar saglamaktadir.
Yagmur, kar, deniz ve magma sularinin yeraltindaki gözenekli ve çatlakli kayaç kütlelerini besleyerek olusturduklari jeotermal rezervleri, yeralti ve reenjeksiyon kosullari devam ettigi müddetçe yenilenebilir ve sürdürülebilir özelliklerini korurlar. Kisa süreli atmosfer kosullarindan etkilenmezler.

VANTAJLARI
- Jeotermal çevreyi kirletmez;
- Jeotermal enerji ithal edilmez;
- En fazla isletim maliyetlerinde% 80 tasarruf;
- Sen isitma ve ayni tesis sogutma üretebilir;
- Bu elektrik üretimi mümkündür;


Copyright ©2012 Studio Memar srl Via J. da Corte 45/b | 35028 Piove di Sacco Italy | Tel.+39 049 97 03 369 | Fax+39. 049.97.11.810