Rüzgâr Enerjisi :

Rüzgâr gücü, elektrik üretmek için rüzgâr türbinleri, mekaniksel güç için Yel degirmeni, su veya kuyu pompalama için rüzgâr pompalari veya gemileri yürütmek için yelkenler kullanarak rüzgârin kullanisli formundaki rüzgâr enerjisinin sonucudur.
Rüzgâr enerjisi, rüzgâri olusturan hava akiminin sahip oldugu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararli olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüstürülebilir.
Rüzgârin gücünden yararlanilmaya baslanmasi çok eski dönemlere dayanir. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma sekli olarak yelkenli gemiler ve yel degirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahil ögütme, su pompalama, agaç kesme isleri için de rüzgâr gücünden yararlanilmistir. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amaciyla kullanilmaktadir.
Fosil, yakit yöntemlerde atmosfere zararli gazlar salinmakta, bu gazlar havayi ve suyu kirletmektedir. Rüzgârdan enerji elde edilmesi sirasinda ise bu zararli gazlarin hiçbiri atmosfere salinmaz, dolayisiyla rüzgâr enerjisi temiz bir enerjidir, yarattigi tek kirlilik gürültüdür. Pervanelerin dönerken çikardigi sesler günümüzde büyük ölçüde azaltilmistir.

MINIEOLICO

30 metre yüksekte, elektrik üretimi için miniwind veya küçük rüzgar, hava jeneratörleri, bu tür, adlandirilir. Bu ölçüm seklinde kendi kendine üretimi için hem aga enerji kaynagi için hem izole kullanicilarin serviste yüklenen veya güç kaynagi ile ilgili olabilir. Bu tip belirli özellikleri genis tekerlek geregi daha düsük rüzgar varliginda faaliyet olanagi kadar uzanir.


MICROEOLICO

Microeolico hava veya elektrik üretmek için rüzgar varligi ile, yetenekli küçük bitki türü ile adlandirilmis.

VANTAJLARI
"Rüzgar yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir bir kaynak
"Bu sera gazi CO2 üretilen degil;
"Rüzgar çiftlikleri boyutu, özellikle küçük sehirlerde talep ve seyrek nüfuslu il karsilamak için uygun, güç kolayca büyütülebilir.
"Sen yükselen yakit fiyatlari nedeniyle maliyetleri bir degiskenlik yasamazlar.
"Sürdürmek ve söküm maliyetleri nispeten düsük olan pek çok parça geri dönüstürülebilir ve yeniden kullanilabilir.
"ABD'nin rüzgar enerjisi nispeten kullanimi için ücret seklinde, elektro-rüzgar sirketlerin aylik sabit bir gelir elde çiftçilerin hayatta kalmalari, hayvancilik ve ekonomik zorluk içinde bitkiler için ek bir gelir kaynagi oldugunu kanitlamistiryere küçük ayak izi gibi tarim ürünleri ve ürün kaybi satis fiyati degiskenligi gibi sorunlar da giderilecektir.


Copyright ©2012 Studio Memar srl Via J. da Corte 45/b | 35028 Piove di Sacco Italy | Tel.+39 049 97 03 369 | Fax+39. 049.97.11.810